Z wielką radością, aczkolwiek i pewnym zażenowaniem, otrzymałam od Ojców miasta Dynowa to zaszczytne wyróżnienie – stało się to w piękny dzień 11 listopada…
Zobacz więcej Honorowe Obywatelstwo miasta DynowaGroby naszych bliskich na cmentarzach
Dla potomnych i ciekawych zamieszczam zrzuty map z umiejscowieniem wszystkich znanych grobów naszych przodków Dynów – cmentarz stary i średni Pochowani w grobowcu Baranieckich: Wanda…
Zobacz więcej Groby naszych bliskich na cmentarzachIwo Paygert – zapomniany malarz
Z przyjemnością przekazuję Przyjaciołom, a zwłaszcza Rodzinie rozsypanej po świecie, bardzo ciekawy tekst naszego Kuzyna Piotra Szymona Łosia, o mało znanym i prawie zapomnianym młodym…
Zobacz więcej Iwo Paygert – zapomniany malarzAtmosfera ziemiańskiego dworu
Poniższy tekst będzie opisaniem atmosfery rodzinnego domu z okresu nieomal stuletniego: od przełomu XIX i XX w. po prawie cały, tragiczny wiek XX. Spróbuję…
Zobacz więcej Atmosfera ziemiańskiego dworuPOCZĄTKI PRZEMYSŁU NAFTOWEGO W GALICJI W ŚWIETLE RELACJI JANA TRZECIESKIEGO, SYNA TYTUSA I INNYCH, NOWO ODKRYTYCH ŹRÓDEŁ
POCZĄTKI PRZEMYSŁU NAFTOWEGO W GALICJI … Wiek Nafty 1-4/2022 Z prawdziwą przyjemnością zapraszam do lektury dalszych opracowań dotyczących działalności Tytusa Trzecieskiego i Ignacego Łukasiewicza, twórców przemysłu…
Zobacz więcej POCZĄTKI PRZEMYSŁU NAFTOWEGO W GALICJI W ŚWIETLE RELACJI JANA TRZECIESKIEGO, SYNA TYTUSA I INNYCH, NOWO ODKRYTYCH ŹRÓDEŁNarodziny naszych prawnuków
ze wzruszeniem i radością informujemy Przyjaciół o wiosennych narodzinach Najmłodszych w naszej rodzinie: Stanisław został już ochrzczony w starym kościele Bernardynów przy ul. Czerniakowskiej w…
Zobacz więcej Narodziny naszych prawnukówHistoria apteki ”Pod Opatrznością” w Dynowie 1817-1951
„Oko opatrzności” – symbol apteki – drewniana rzeźba umieszczona była centralnie na szafie aptecznej na wprost wejścia. Taki sam symbol znajduje się na elewacji aptecznej…
Zobacz więcej Historia apteki ”Pod Opatrznością” w Dynowie 1817-1951Jedyny obraz autorstwa Józefa Kalasantego Pajgerta z połowy XIX wieku
Niedawno napisał do mnie Pan Dmytro Atroshenko ze Lwowa. Zbieracz starych pamiątek i właściciel sklepu antykwarycznego, znalazł na „pchlim” targu obraz sygnowany Józef Kalasanty Pajgert…
Zobacz więcej Jedyny obraz autorstwa Józefa Kalasantego Pajgerta z połowy XIX wiekuKaplica grobowa Okońskich w Dynowie
Nie ukrywam radości przekazując Drogim Czytelnikom mojej strony kolejny artykuł Pana Józefa Stolarczyka. Autor niestrudzenie przybliża nam historię zapomnianą, ujawnia fakty dalekie a nie mniej…
Zobacz więcej Kaplica grobowa Okońskich w DynowieDynowska empora
Z przyjemnością publikuję na swojej stronie, naturalnie za zgodą Autora, bardzo ciekawy historyczny tekst dotyczący jednej z wielu zagadek architektonicznych XVII- wiecznego kościoła w Dynowie.…
Zobacz więcej Dynowska emporaLekcja j. polskiego na Podolu
Nauka naszego języka w polskiej szkole na Ukrainie. Przedstawiam Szanownym Czytelnikom lekcję nauki języka polskiego w szkole w Husiatynie (Podole). Załączam list Pani Nauczycielki Natalii…
Zobacz więcej Lekcja j. polskiego na PodoluTrzeciescy w Dynowie – 1787-1989
czyli krótki zarys historii rodziny, związanej 200 lat z Dynowem. Niniejszym przekazuję Drogim czytelnikom mojej strony krótki zarys historii rodziny Trzecieskich związanych blisko 200…
Zobacz więcej Trzeciescy w Dynowie – 1787-1989Początki bankowości w Dynowie
Sądzę, że wielu czytelników mojej strony zainteresuje ciekawy artykuł Pana Józefa Stolarczyka o początkach bankowości w Dynowie, mającej miejsce jeszcze w czasach galicyjskich, na…
Zobacz więcej Początki bankowości w DynowieWiersz Adama Pajgerta – „O mojej wiosce” z 1856 r.
„O mojej wiosce” – Adam Pajgert (1829-1872) Adam Pajgert Sidorów – zamek i kościół O ty moja wiosko rozłożona dołem, Z sinym dymu wiankiem nad…
Zobacz więcej Wiersz Adama Pajgerta – „O mojej wiosce” z 1856 r.Kondolencje Prymasa Hlonda
List Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda do Stefana Trzecieskiego, mojego Pradziaka, z kondolencjami po śmierci Jego żony Eleonory (Leonii) – z 1947 roku, który znalazłam…
Zobacz więcej Kondolencje Prymasa HlondaŚw. Zygmunt Szczęsny Feliński w naszej rodzinie
Kanonizowany 25 X.2009 r., arcybiskup warszawski Zygmunt Szczęsny Feliński, odegrał ważną rolę w naszej rodzinie. Po odbyciu wieloletniej kary zesłania do Jarosławia nad Wołgą, mając…
Zobacz więcej Św. Zygmunt Szczęsny Feliński w naszej rodzinie